Śniadania białkowo-tłuszczowe cieszą się coraz większą popularnością. I nie ma się czemu dziwić. Taki posiłek ma wiele zalet. Niektórzy dietetycy twierdzą nawet, że więcej niż poranna owsianka, która obfituje głównie w węglowodany.
Śniadanie białkowo tłuszczowe
- nie powodują skoków poziomu cukru we krwi
- sprzyjają odchudzaniu
- zapewniają dłuższe uczucie sytości niż posiłki węglowodanowe
- dodają energii
- gwarantują dobre samopoczucie w ciągu dnia
- normalizują poziom leptyny, insuliny oraz kortyzolu
Są one polecane szczególnie osobom, które mają problemy z gospodarką węglowodanową. Chorującym na niedoczynność tarczycy, cukrzycę czy popularną w ostatnim czasie chorobę autoimmunologiczną – Hashimoto.
Śniadania białkowo-tłuszczowe, czyli jakie?
Czyli takie, w których nie ma miejsca na węglowodany. Pełnoziarniste pieczywo czy płatki owsiane. Aczkolwiek sporą część talerza możesz oddać warzywom – szczególnie zielonym! Oraz wszelkiego rodzaju orzechom i nasionom. Bataty czy zwykłe ziemniaki nie wchodzą w grę! Poniżej znajdziesz listę produktów, na podstawie których będziesz w stanie przygotować taki posiłek.
- Ryby – łosoś, makrela, halibut, śledź, sardynki, dorsz, pstrąg itd.
- Mięso – kurczak, indyk, wołowina itd.
- Półtłusty nabiał
- Jaja
- Warzywa – ogórek, pomidor, sałata, szparagi, papryka, cukinia, bakłażan. Najprościej mówiąc są to warzywa o niskiej zawartości węglowodanów.
- Oleje roślinne
- Masło klarowane
- Orzechy i nasiona
- Awokado
- Mleczko kokosowe
- Mąka kokosowa, migdałowa
- Masło orzechowe
Posiłki białkowo tłuszczowe. Przykłady
Produktem, na bazie którego przygotujesz najprostszą wersje takiego śniadania, są jajka! Można je jeść na wiele sposobów. W formie omletu, jajecznicy, muffinów, sadzone, na twardo, na miękko itd. Osoby, które są uczulone na jajka lub po prostu ich nie lubią, są w nieco gorszej sytuacji… ale nie bez wyjścia. Mogą przygotować pyszną sałatkę z grillowanym kurczakiem lub popularny pudding na bazie mleczka kokosowego.
Czy białkowe śniadanie to konieczność?
Nie! Jeśli czujesz się dobrze po zjedzeniu porannej dawki węglowodanów, nie rezygnuj z tego! Warto słuchać głosu swojego organizmu! Niektórzy dietetycy twierdzą, że śniadanie bt nie sprawdzi się u osób zmagających się z dolegliwościami górnego odcinka układu pokarmowego – refluksem czy zapaleniem błony śluzowej oraz u tych, którzy po zjedzeniu pierwszego posiłku w ciągu dnia udają się na trening.
Śniadania białkowo-tłuszczowe są rewelacyjne! Przynajmniej dla mnie! Czuje się po nich bardziej syta i nie mam problemów z napadami głodu, a wcześniej zdarzało mi się to bardzo często… Polecam
Mam podobnie. 🙂 A najlepsze jest to, ze wcale nie trzeba wcinać codziennie jajek! Chociaż to zapiekane w awokado naprawdę jest przepyszne!!! Ja stosuje dietę rotacyjną. Jednego dnia jestem śniadania bt a następnego bw i czuje się super!
Z kolei u mnie ten model żywieniowy się nie sprawdził… Po zjedzeniu śniadania bt robiło mi się słabo i było mi niedobrze, dlatego wcinam węgle. A za kolacją bt jestem jak najbardziej za!!! Lepiej mi się śpi i szybciej wstaje!